Na vysoké noze

tn_Hopsej logo.jpgSpolupráce české firmy z oblasti extrémních sportů HOPsej.cz s Filipou se může zdát poněkud neobvyklá, podíváme-li se blíž, má toto spojení svou logiku. HOPsej.cz byla založena v roce 2010 s cílem nabízet kvalitní skákací boty za rozumnou cenu a dostávat powerbocking, tak se totiž tomuto sportu říká, mezi lidi. A protože v HOPsej.cz nebyli úplně spokojeni s existující nabídkou, rozhodli se nechat si je vyrábět v Česku. A právě montáž skákacích bot provádí Filipa v Lázních Bělohrad. O tom, jak to všechno vzniklo, jsme se bavili s majitelem HOPsej.cz Danielem Fajmonem.

 

Jak jste se dostal ke skákacím botám?
Osobně skáču asi deset let. Začínal jsem na čínských skákacích botách, byl jsem tady výhradním dovozcem pro jednu asijskou značku. Ale oni za těch deset let neudělali žádný vývoj. Takže nás to přestalo bavit a rozhodli jsme se, že si uděláme vlastní, kvalitnější boty a že to posuneme trošku dál. Takže každá z těch našich bot, které se jmenují A-Jump, je o kilo lehčí než ta čínská, což je znát.

Kolik taková bota váží?
I s pružinou váží jedna bota tři kila, dřív to byla čtyři, čtyři a půl. To máte rozdíl dvě až tři kila na jeden pár bot. A když skáčete salta, tak vás to v rotaci hodně urychlí.

Jak jste vlastně vybrali Filipu jako svého partnera?
Pokud chcete vyrábět něco v České republice a zároveň konkurovat čínským výrobkům, tak musíte vyrábět za co nejlevnější ceny. Logicky nás napadlo, že proto by pro nás mohly být zajímavé chráněné dílny. Tak jsme je na internetu vyhledali, Filipa byla jedna z nich, tvářila se nejseriózněji a tvrdila, že toho nejvíc dokáže. My jsme totiž řešili nejen tu samotnou montáž, ale zkoušeli jsme sehnat i někoho, kdo umí i něco dalšího. Třeba gravírování. Takže jsme to nemuseli dělat u dalších dodavatelů. Jinak jsou celé ty boty s výjimkou pružiny vyrobeny u nás.

V rámci služeb a produktů Filipy jsou skákací boty poněkud neobvyklé.
Kolega byl u vás, když se boty montovaly, a říkal, že na zaměstnancích bylo vidět, jak jsou rádi za změnu a že byli zvědaví na konečný produkt. Chodili jsme k vám teď přes zimu, kolega tam nějaké skoky předvedl, ale nebylo možné nechat to vyzkoušet zaměstnance. Paní Hošková to třeba chtěla zkusit. Doufám, že se tam stavíme v létě a kdo bude chtít, tak si zaskáče.

Viděl jsem váš videoklip na YouTube. Vypadá to velmi nebezpečně.
Tak nebezpečné to není, i když si to každý myslí. Když na těch botách chodíte, tak jste 40 centimetrů nad zemí. To je, jako byste se postavil na židli. A když skáčete, tak si lidi představují, že jakoby spadnete z dvou metrů na hlavu. Ale ono je to tak, že už nahoře víte, že je něco špatně, takže vy se na pád připravíte. Není možné, abyste spadl rovnou na hlavu. Vždycky je to tak, že když spadnete, tak je to pod nějakým úhlem, nejdřív spadnete na kopítka, těmi pád zbrzdíte. A pak spadnete na zadek.

Stalo se vám někdy něco?
Jednou jsem si zlomil zápěstí. To bylo během jednoho vystoupení na plese, něco bylo rozlito na parketu a klouzalo to tam. Já říkám, že je to bezpečnější než brusle, protože na bruslích stačí mírný kopeček, strašně se to rozjede a vy nevíte, jak to zastavit. Nebo vám brusle podjedou dopředu nebo dozadu. Je to úplně jiný pohyb. Kdežto na botách je to pohyb, který známe, je to chůze. Když padám dozadu, udělám krok dozadu. Padám do strany, udělám krok do strany. Je to přirozené, jen máte delší nohy. A kdo to zkusí, ten na nich po dvou minutách chodí.

HOPsej.cz na YouTube

Druhou část rozhovoru, která se do Filipa Bulletinu nevešla, najdete ZDE

tn_HOPsej.jpg