Úvodní strana » O nás » Poděbrady

Provoz Poděbrady

Pestrá škála služeb

Co do počtu zaměstnanců je poděbradský provoz Filipy s odstupem největší. Více než 130 kolegyň a kolegů zde ve třech směnách pracuje na celé řadě projektů pro partnery z rozmanitých oborů hospodářství.

Nevelký průmyslový areál na kraji Poděbrad toho už leccos zažil. Od jeho výstavby proběhla desetiletí a je zřejmé, že do údržby a modernizace příliš investováno nebylo, i když je znát jistá snaha, že by se to mohlo začít zlepšovat. Přispívají k tomu záhony s kvetoucími růžemi před některými domky. Jednopatrové budovy skrývají produkční haly, sklady i kanceláře několika firem. Filipa využívá budovy přímo naproti vjezdu do areálu. V té menší je malá kancelář, kde úřadují někdy i tři zaměstnanci — regionální manažer Poděbrady David Linhart a jeho kolegyně Hana Veselá a Jana Müllerová. Když k tomu ještě přijde návštěva, tak tu bývá celkem těsno.
V hale sousedící s kanceláří se u dlouhého pracovního stolu kompletují stavební objímky pro společnost Walraven. Je to dlouhodobá, stabilní spolupráce. Strojní návlek rokajlu probíhá ve vedlejší budově. Partner Filipy Preciosa Ornela je jediným výrobcem, který má ve své nabídce již navlečené perličky. Proces navlékání je pracný a zdlouhavý a vyžaduje neustálou pozornost. Výhradně pro tento účel vyrobené stroje zvláštním způsobem natřásají perličky, které se přitom zachycují svými dírkami o tenké jehly s dlouhými bavlněnými nitěmi.
V další místnosti pak najdeme několik podélných pracovních stolů, na kterých stojí přístroje k plnění báze pro domácí výrobu náplní elektronických cigaret a dýmek. Kolegyně a kolegové plní 10 ml plastové lahvičky speciální olejovou bází, lepí na ně patřičné etikety a následně je včetně příbalového listu balí do krabiček.
Vzhledem ke spokojenosti zákazníka i oblíbenosti elektronických cigaret to vypadá, že se bude jednat o spolupráci dlouhodobou. Elektronické cigarety se totiž v minulých letech staly velmi oblíbenými především mezi kuřáky, kteří chtějí omezit vdechování škodlivých látek vznikajících při pálení tabáku. Vědecké výzkumy potvrzují, že dým z e-cigaret je skutečně méně škodlivý. Studie ze začátku letošního roku, zveřejněná v odborném časopise Annals of Internal Medicine, uvádí, že elektronické cigarety jsou přibližně o 95 procent méně závadné než kouření tabákových výrobků. Nebylo by tedy překvapivé, kdyby popularita elektronických cigaret rostla i v budoucnosti.
V další hale běží linka na výrobu stejnosměrných elektromotorů, která vznikla díky dotacím Úřadu práce. Vedle ní se pracuje na druhém aktuálním projektu. Je to spolupráce se společností AIS — Automotive Interior Systems, která vyrábí plastové díly do interiérů světoznámých značek aut. V poslední hale kontrolují zaměstnanci vyrobené plastové součástky a očišťují je od různých nerovností. Díky speciálnímu přístroji, který navrhl David Linhart, recyklují z již kompletovaných, ale z různých důvodů nevhodných dílů, znovu použitelné součástky. Šetří tím nejen náklady, ale také životní prostředí.
Vedle zmíněných projektů se v poděbradském provozu také pracuje na jiných projektech a další rozšíření aktivit v budoucnosti není vyloučeno.