Úvodní strana » O nás » Provoz Václavská

Provoz Václavská

Sehraný tým připraven na nové výzvy

V provozu Filipy ve Václavské ulici v Lázních Bělehrad se vše točí kolem mopů značky Vileda a stavebních objímek firmy Walraven. Kolem padesáti zaměstnanců a zaměstnankyň pod vedením Otty Smolíka ve dvou směnách montuje a finišuje produkty partnerských firem a připravuje je pro další expedici do různých zemí světa.

Co by kamenem dohodil od nádraží v Lázních Bělohrad se nachází druhý provoz Filipy v tomto lázeňském městě. Je zde vedle sebe několik průmyslových objektů. Vjezd do dvora provozu Filipy ve Václavské ulici hlídá nízký zelený domeček. V něm se nachází sociální zázemí, jsou zde šatny, sprchy, toalety a další místnosti. Projdete domkem a ocitnete se na vydlážděném dvorku, po kterém se často prohání vysokozdvižný vozík a na jehož levé straně se nachází asi dvacet metrů dlouhá a deset metrů široká, dvoupatrová budova.
Když do ní vejdete zelenými, kovovými vraty, ocitnete se ve skladových prostorách. Na nesčetných paletách se zde nachází krabice a kontejnery, které obsahují buď součástky, ze kterých zaměstnanci Filipy vytváří konečné produkty, nebo právě hotové, zabalené a k transportu připravené zboží.
Vlevo za vchodem je schodiště, které vás vyvede do patra, kde se nachází hlavní pracoviště provozu Václavská. Panuje tu rušná atmosféra, kam se člověk podívá, tam se pilně pracuje. Středobodem místnosti je několik stolů, kolem kterých sedí asi dvacet zaměstnanců a zaměstnankyň a sestavují kovové stavební objímky pro společnost Walraven. Druhů objímek, které se v provozech Filipy montují, je celá řada. Jsou malé, velké, čistě kovové, s různobarevnými gumovými vložkami nebo s izolačním pouzdrem pro upevnění tepelně izolovaného potrubí. Více než 400 tisíc takových objímek měsíčně odchází z provozů Václavská, Jablonec a Poděbrady do skladů Walravenu. Asi 160 tisíc objímek má na svědomí právě zdejší provoz v Lázních Bělohrad. Spolupráce Filipy se společností Walraven je dlouhodobá a dnešní celková produkce je oproti počátečním dohodám více než dvojnásobná.
V severní části patra je další pracovní stůl. Několik zaměstnankyň tady balí náhradní hlavice k mopu Easy Wring and Clean značky Vileda. Hlavice vkládají do určeného plastového balení, které pak speciálním přístrojem svaří. Hotové produkty následně v daném množství umístí do kartonových krabic, ty zalepí a poskládají na připravenou paletu. Celá paleta se pak ovine balicí fólií a paletovým vozíkem, neboli ještěrkou, se převeze k vratům, kde si je ze dvora vyzvedne vysokozdvižný vozík.
Přímo naproti schodiště se nachází malá kancelář, ze které provoz řídí vedoucí Otto Smolík. Pozici převzal teprve v srpnu a od prvního dne se nenudil. Na starost má nejen řízení práce zaměstnanců, ale s tím spojenou administrativu i rozvoj stávajících a možných budoucích projektů. Svou činnost zahájil úspěchem. Filipa absolvovala výběrové řízení společnosti Freudenberg a získala navýšení objemu práce. Celkové množství balení produktů značky Vileda se skoro zdvojnásobilo, což výrazně zlepšuje hospodářské výsledky provozu Václavská.
Prvotním úkolem Otty bylo seznámit se s prostředím, s projekty i se svými novými kolegyněmi a kolegy.
Počet zaměstnanců v provozu Václavská je celkem kolem padesátky, pracují ve dvou směnách, u všech s výjimkou vedoucího se jedná o lidi s postižením. Výzva pro Ottu byla zjistit, zdali by nebylo možné prostřednictvím úpravy organizace práce a fungování provozu docílit zvýšení celkové efektivity. Po těch několika měsících úsilí a plodné spolupráce s Davidem Mindlem, Ottovou pravou rukou, i všech zaměstnanců Václavské se podařilo využít stávajících možností a nastavit fungování provozu tak, že produktivita oproti stavu z léta letošního roku vzrostla a skýtá potenciál dalšího rozvoje v příštím roce. Pod Ottovým vedením byla první víkend v prosinci modernizována a rozšířena vrata, přes která prochází veškeré produkty — polotovary k montáži do provozu i finální zabalené výrobky z něj zase ven. Tato úprava byla nezbytná, aby vrata byla schopna pojmout palety poskládané přesně podle přání firmy Freudenberg, která produkty značky Vileda vyrábí.
Otto není velkým přítelem papírování a proto neustále přemýšlí, jakým způsobem by bylo možné vylepšit pracovní postupy tak, aby se zjednodušily a všechny činnosti zefektivnily. Proto taky ve spolupráci se správcem IT Janem Káňou připravuje zavedení počítačového programu pro vyřizování agendy související s výplatami. Doposud si to každý vedoucí provozu spravoval sám a jeho nástupce to pak musel řešit nanovo. Potíže s tím související by se v budoucnu neměly opakovat. Stávající tým Filipy ve Václavské ulici v posledních měsících prokázal svou akceschopnost a má našlápnuto na úspěšný jubilejní rok 2018.


Walraven
Společnost Walraven Group je významných hráčem na celosvětovém trhu s instalačním materiálem. Firma se sídlem v nizozemském městě Mijdrecht nedaleko Amsterdamu má vlastní výrobní závody a prodejní kanceláře po celém světě. Během svých 75 let existence vždy zaručovala nejvyšší kvalitu. Výrobky Walraven se používají v mnoha domech a inženýrských stavebních projektech, při pobřežní stavbě lodí nebo v rámci průmyslových a infrastrukturálních stavebních projektů. Walraven Group je rodinná společnost, která byla založena v roce 1942 v průběhu druhé světové války Janem van Walravenem, dědem současného ředitele. Kvůli nedostatku, panujícímu v té době byl zakladatel firmy nucen vytvořit vlastní stavební materiály, aby mohl pokračoval ve své práci jako instalatér. Po roce 1945 se Walraven rozrostl z malé rodinné firmy v mezinárodní podnik s výrobními a prodejními závody po celém světě.